Биз менен байланышыңыз

Бир мандаттуу шайлоо округунан кимдер талапкер болду? (тизмеси)

Кыска кабар | 14 Окт 2021 | 656 | 0

28-ноябрда өтө турган парламенттик шайлоого катышууну каалаган талапкерлердин саны 387ге жетти. Бул тууралуу Борбордук шайлоо комиссиясы билдирди.

383 талапкер шайлоого өз алдынча аттанууда. Үч партия бир мандаттуу округга 4 талапкерин сунуштады. Белгилей кетсек, шайлоо мыйзамына ылайык, бир мандаттуу округга талапкерди партиялар да көрсөтө алат.

Эскерте кетсек, 28-ноябрда өтө турган парламенттик шайлоо жаңы Конституциянын негизинде иштелип чыккан шайлоо мыйзамына ылайык өткөрүлөт. Жогорку Кеңеш 90 депутаттан туруп, алардын 54ү партиялык тизме жана 36сы бир мандаттуу округ аркылуу шайланып келет.

Бир мандаттуу округдан өзүн-өзү көрсөткөн талапкерлерди каттоо кечээ, 13-октябрда аяктады. Ал эми документтерди кабыл алуу 18-октябрда аяктайт. Кыргызстанда 36 округ бар, анын ар биринен төмөнкү талапкерлер шайлоого катышуу ниетин билдиришти.

Шайлоо округу

Көрсөтүү тартиби

Аты-жөнү

1

№1 Лейлек округу

1 Өзүн-өзү көрсөтүү Сегизбаев Мирбек Абдрахимович
2 Бекмуратов Баймурат Асанович
3 Мукарамов Асылбек Турабаевич
4 Ажибаев Чынгыз Ильяскожоевич
5 Жороев Исманали Эгембердиевич
6 Таштанкулов Касым Абдусаматович
7 Имматов Ина Имматович
8 Жусупов Аширбай Бапович
Абдираимова Назгул Назыровна (онлайн)

2

№2 Баткен округу

1 Исламбеков Белек Мамасалиевич
Аширалиев Чынтемир Камчыбекович
3 Салихов Кенеш Каримович (Онлайн)
Дыйканов Максатбек Дыйканович
5 Абылкасым уулу Канатбек (онлайн)
6 Ражабалиев Нурлан Аскаралиевич
7 Мадалиев Асылбек Алтымышович (онлайн)
8 Юсупалиев Мунарбек Худайбердиевич (онлайн)
9 «Бүтүн Кыргызстан» партиясы көрсөттү Төлөмүшов Бегали Пирмаматович
10 Артыкбаев Гыламидин Урустомович

3

№3 Кадамжай округу 1 Ганыев Каныбек Токтоматович
2 Атажанов Ырысбек Ысламович
3 Насиров Абдижамил Жусупович
4 Талипов Нурали Орозалиевич
5 Шамшидин уулу Абдулхамид
6 Мурадилов Бекболот Мурадилович
7 Назарбаев Абдунаби Салыевич (онлайн)
8 Максутов Мурсалим Султаналиевич (онлайн)
9 Акматов Айданбек Акматович
10 Миркадыров Мухтар Мирсалиевич (онлайн)
11 Сыргабаев Замирбек Самаматович (онлайн
12 Досанов Нурбек Маликович
13 Маманова Розакан Султановна
14 Курванбаев Суйунбек Бурканидинович
15 Маматалиева Өмүркан Турсуналиевна
16 Алибеков Шерахмад Халилович
17 Мамаюсупов Абдыхалил Шадманович

4

№ 4 Көк-Жар округу 1 Мурзакматов Байжигит Мамаюнусович
2 Абдрахманов Азамат Абдилализович
3 Мадмаров Уланбек Аданбекович
4 Рысбаев Равшанбек Рысбаевич
5 Жолболдуев Памирбек Бакыевич
6 Түмөнов Чынгыз Сүйүнбаевич
7 Зулпуев Абдивап Момунович
8 Абдрахманов Азамат Абдилазизович (онлайн)
9 Бакиров Өмүрбек Мирзаимович
10 Калматов Талас Сагынбаевич (онлайн)
11 Турсункулов Мирланбек Эшматович

5

№ 5 Ноокат округу 1 «Альянс» партиясынан Сулайманов Алтынбек Турдубаевич
2 Жолдошов Беки Кадырбердиевич
3 Коргонбай уулу Жусупбек
4 Абдивалиев Артыкбай Турабидинович
5 Марипов Бакытбек Асамидинович

6

№ 6 Араван округу 1 Обдунов Элмурат Адбувапович
2 Нурбаев Бакытбек Токтогулович
3 Нурбаев Жалолидин Паязидинович (онлайн)
4 Маннанов Ильхом Абдукахарович
5 Абдувалиев Довлотбек Маматурдиевич

7

№ 7 Ош округу 1 Осмонов Айбек Жапарович
2 Арзибаев Бекболот Осконбаевич
3 Сагынбаев Дайыр Баяманович
4 Камбарбек уулу Үсөн
5 Алтыбаева Айнуру Тойчиевна
6 Алымбубаева Зулайка Бекатовна (онлайн)
7 Сайпидинов Эмил Жумабаевич
8 Маматалиев Нурбакыт Мухтарович

8

№ 8 Төлөйкөн округу 1 Орозбаев Айбек Маматович
2 Алимбеков Нурбек Каарыевич
3 Атазов Шайлообек Карыбекович
4 Темирбаев Мухаммад Миңбаевич

9

№ 9 Кара-Суу округу 1 Матраимов Искендер Исмаилович
2 Бакир Бакытбек
3 Кадырбаев Айтмамат Тентибаевич
4 Эргешов Толкун Турдукулович (онлайн)
5 Абдыразаков Нурсултан Эркинбекович
6 Козубаев Муртазали Кутуганиевич

10

№ 10 Куршаб округу 1 Танабаев Нурлан Исамидинович
2 Пасанов Эржигит Жетимишович
3 Келдибаев Төлөгөн Кыязович
4 Бакыев Улукбек Хаджимуканович
5 Толонов Данияр Эрмекович
6 Толанов Тынчтыкбек Абдыкадырович
7 Садыков Нурбек Аданбекович
8 Чодуев Эркинбек Урайымович

11

№ 11 Алай округу 1 Ибраимов Санжар Кубанычбкович
2 Божонов Замирбек Сабиржанович (Онл)
3 Саипов Бактыбек Саипович
4 Жээнбаев Осконбай Сатыбаевич
5 Тоотаев Улукмырза Абдилашимович
6 Примов Улан Бердибаевич
7 Каримбеков Абдисаит Момунбаевич
8 Галдыбаев Жаманкул Жолчуевич

12

№ 12 Өзгөн округу 1 Сатыбалдиев Эльмурза Ракиевич
2 Карашев Аалы Азимович
3 Бердалиев Бакыт Чырмашбаевич

13

№ 13 Сузак округу 1 Икрамов Тазабек Икрамович
2 Джээнбеков Жусупжан Амражанович
3 Лилиенталь Юлия Викторовна
4 Абдыбахапов Абдыманап Абдыбахапович
5 Кебекбаев Сабыралы Тойчуевич (онлайн)
6 Турков Мунарбек Максатбекович
7 Кулматов Эделбек Маматкулович
8 Мамбеткулов Максатбек Назиржанович
9 Самидинов Кумарбек Манапбаевич
10 Эгембердиев Омурбек Калыбекович

(онлайн)

11 Шакиров Асан Шакирович
12 Артыкбаев Сейдахмат Жокобаевич
13 Камбаров Абдиллабек Ракманович (онлайн)

14

№14 Жалал-Абад округу 1 Шаимкулов Манас Каныбекович
2 Мамасыдыков Кумарбек Канболотович
3 Салымбаев Чынгыз Жусупович (онлайн)
4 Жээнбеков Келдибек Эркинбекович (онлайн)
5 Ташиев Шаирбек Кыдыршаевич (онлайн)

15

№ 15 Базар-Коргон округу 1 Алтынбеков Айбек
2 Бакиев Кубанычбек
3 Абдыжапарова Нурбюбю Маатмусаевна
4 Акунбеков Эрлист Абакирович
5 Уметалиев Артур Алимжанович

16

№ 16 Ноокен округу 1 Арстанбеков Акылбек Советбекович
2 Сыдыков Бактыбек Усенович
3 Дуйшенбиев Райимберди Сейдакматович
4 Мурашев Нурбек Мурпазылжанович
5 Матсаков Кадырбек Мусаевич (онлайн)
6 Тешебаев Акимбай Сатылганович (онлайн)

17

№ 17 Аксы округу 1 Токтобаев Суйунбай Жумаканович
2 Шакиев Нурланбек Тургунбекович
3 Момунов Акат Акынович
4 Чомонов Манас Алишерович
5 Шайдиев Алмазбек Усупбаевич (онлайн)
6 Эргешов Алмазбек Манасбекович

18

№ 18 Ала-Бука округу 1 Турсунбаев Азизбек Атакозуевич
2 Оморов Чынгыз Ашырбаевич
3 Сулайманкулов Медеркул Ормонович
4 Алымов Адылбек Шарипович

19

№ 19 Токтогул округу 1 Сулайманов Кундузбек Кошалиевич
2 Дуйшеналиев Болотбек Согушбекович
3 Турдумамбетов Осмон Жолдошбекович
4 Касымов Нурлан Орозалиевич
5 Матмусаев Жанышбек Мырзабекович
6 Койчубаев Азамат Ашымович
7 Абдылдаев Тынчтыкбек Кубатович

20

№ 20 Манас округу 1 Джумабеков Дастанбек Артисбекович
2 Джакеев Алмазбек А.
3 Ажыбеков Бактыгул Ажыбекович
4 Назарбеков Мирлан Рысбекович
5 Джакыпбеков Шадыкан Мырзаканович

21

№ 21 Талас округу 1 Абдыкадыров Эмилбек Мырзакулович
2 Кыдыралиев Бакыт Мукамбетович
3 Бузурманкулов Айбек Мырзакеримович
4 Чойбеков Бактыбек Каныбекович
5 Жунусбеков Төрөкан Бейшенбекович
6 Айталиев Таалайбек Дөөлөтказиевич
7 Айтигулов Муктарбек Мукулович

22

№ 22 Жайыл округу 1 Иманкулов Эркин Токтаалиевич
2 Райымкулов Бактыбек Кемелбекович
3 Бакеев Аскарбек Колхозбекович
4 Мамаев Замирбек Далилович
5 Карабаев Манасбек Токтогулович
6 Аманкулов Эмир Эркинбекович
7 Рыскулбек уулу Нурмат
8 Азыгалиев Нурланбек Асанбекович
9 Джаналиев Кенжебек Бектурович

23

№ 23 Москва округу 1 Булекбаев Эркин Касымович
2 Закиров Жусупбек Камчыбекович
3 Нажиев Мирбек Дуйшенбекович
4 Мадылбеков Туратбек
Исеналиев Эмирбек Аскеевич
6 Иманкулов Талай Маданбекович
7 Мырзаканов Раад Бакашевич
8 Енгалычев Евгений Равильевич
9 Джабаев Ринат Шаршенбекович
10 Ибраимова Атыркул Сыйдалиевна
11 Ханджеза Карим Ламзарович
12 Ешалиев Улан Жолдошбекович
13 Джекшенов Мирлан Ратынбекович

24

№ 24 Сокулук округу 1 Аширбаев Элкинбек Токтогонович
2 Кенжебаев Аманкан Батырбекович
3 Джунусалиев Рамис Майрамбекович
4 Садалиев Улан Шейшенбекович
5 Абдылдаев Сооронбай Эргешович
6 Сарымсаков Каныбек Кубанычбекович
7 Курманалиев Акыл Курманбекович

25

№ 25 Аламүдүн округу 1 Калдарбеков Элдияр Султанович
2 Бегалиев Болотбек Касымбекович
3 Дунканаев Айбек Медетбекович
4 «Социал-демократтар» партиясынан Атамбаев Сеидбек Алмазбекович
5 Абдувалиев Зарылбек Рубенович
6 Аспек уулу Азамат
7 Чакибаев Эмиль Акжолтоевич
8 Иманалиев Каныбек Капашович
9 Эшенкулова Кулжамал Буланбековна
10 Момункулов Эмил Базаркулович
11 Исираилова Анара Усонбековна
12 Момонкулов Талгат Мелисович

26

№ 26 Ленин округу 1 Карагулов Кубанычбек Нарынбекович
2 Нурланбеков Актилек Нурланбекович
3 Тайлаков Арстанбек Кылычбекович
4 Абиров Жаныбек Болотбекович
5 Жолдошбаев Камчыбек
6 Кунакунов Максат Касымжанович
7 Калыков Улугбек Абдисатарович
8 Ташиев Анарбек Рыскулович
9 Джээнбеков Равшан Батырбекович
10 Макешов Кубанычбек Бектемирович

27

№ 27 Биринчи май округу 1 Токтакунов Нурбек Акбарович
2 Койчуменов Мээримбек Нурбекович
3 Токторов Абдыш
4 Акылбеков Русланбек Акылбекович
5 Аскарбеков Мавлян Амангелдиевич
6 Клипачева Елена Сергеевна
7 Абдразаков Бейшенбек Токтобаевич

28

№ 28 Октябрь округу 1 Кыдырмышев Руслан Жаманакович
2 Усупов Тилек Сабырович
3 Бекешев Дастан Далабайевич
4 Турганбаев Мелис Токтомамбетович

29

№ 29 Свердлов округу 1 Мааткабылов Ырысбек Шаршенбаевич
2 Дайырбеков Таалайбек Эсенбекович
3 Алымбеков Бекмамат Аяназович
4 Тургунбаев Улукбек Абдивалиевич
5 Чынтемиров Талантбек Керимбекович
6 Самонов Нурдин Талантбекович

30

№ 30 Ысык-Ата округу 1 Таштанбеков Акбокон Дукенович
2 Курманов Байыш Жантаевич
3 Дурсунов Атамша Латифович
4 Токтогулов Ербол Бекинович
5 Джыргалбаев Нурбек Усенкулович
6 Ботобаев Айбек Курманович
7 Эдигеев Джанат Асылбекович
8 Рыскулов Максат Борисович
9 Кожокеев Акылбек Алмарбекович

31

№ 31 Чүй-Кемин округу 1 Дуйшеналиев Нурлан Кадырбекович
2 Сейтказиев Анаш Токтосунович
3 Саккараев Медербек Джаманкулович
4 Абакиров Аскар Джумабекович
5 Исаев Канатбек Кедейканович
6

«Альянс» партиясынан

Тарыкбаев Алмаз Нарынбекович
7 Исеналиев Эмилбек Аскеевич
8 Ташиев Рустам
9 Мурсалиев Акылбек Рыскелдиевич 
10 Жансеитов Тынайбек Каныбекович
11 Карагулов Улан Айтбаевич
12 Сариев Абаскан Казакбаевич
13 Жетигенов Бакытбек Жеңишбекович
14 Мамыров Кубатбек Шамырбекович 

32

№ 32 Кочкор округу 1 Мелисов Азамат Канатбекович
2 Асанбаев Майрамбек Жекшенович
3 Кулбараков Автандил Илдузович
4 Алымжанов Айбек Орозбекович
5 Мусагул уулу Амантур
6 Чокморов Болотбек Сексенбешович
7 Сардарбеков Сабырбек
8 Ниязалиева Дамира Абаскановна
9 Самыйкожо Мирлан
10 Керимкулов Нурлан Бейшенбекович
11 Джапанов Аттокур Асаналиевич
12 Омолдошова Айжан Рыскуловна
13 Ажымамбетов Актан Айылчиевич
14 Жумаев Сайранбек Кенешбекович
15 Нурбек уулу Ормон

33

№ 33 Нарын округу 1 Акылбек Аблабекович
2 Абдылдаев Райымбек Жумагулович Сариев
3 Баатырбеков Алмазбек Баатырбекович
4 Джаанбаев Тойгонбай Сейитказиевич
5 Мадинов Орозобек Капарбекович
6 Бакасов Улан Болотбекович
7 Борочоров Талантбек Айсаракунович
8 Жунусов Мелисбек Абдрасулович
9 Аянкулов Самат Шамусаевич
10 Капаров Чынгыз Капарович

34

№ 34 Жети-Өгүз округу 1 Сагымбаев Канат Райымбекович
2 Абдрахматова Атыр Болотбековна
3 Ибраев Саматбек Кулукеев
4 Тологонов Бакыт Талантович
5 Малиев Арсланбек Касымакунович
6 Казакбай уулу Замирбек
7 Шамырканов Болотбек Муратбекович
8 Олжобаев Баатырбек Бактыбекович
9 Исмаилов Муратбек Кубанычбекович
10 Жапаров Талантбек Рысбекович
11 Айтакунов Бактыбек Кубатович
12 Эшмамбетов Руслан Толонович
13 Иманкожоева Эркингуль Бекбачовна
14 Моңолдоров Данияр Черикович
15 Сулаев Жекшен Эсенбекович
16 Кемелов Акыл Канатбекович
17 Омуралиев Арыстанбек Мелисович

35

№ 35 Ак-Суу округу 1 Түмөнбаев Акылбек Тогузбаевич
2 Супатаева Альфира Илиясовна
3 Молдоташев Ишенбай Курманович
4 Абдылдаев Таалайбек Дюшекеевич
5 Каниметов Адыл Жанкорозович
6 Асылбек уулу Дамирбек
7 Болтуруков Омурбек Аярбергенович
8 Джумабекова Акылсайра Кадыралиевна
9 Жанузаков Аманболду Медербекович
10 Бекжанов Жолдубай Талантбекович

36

№ 36 Ысык-Көл округу 1 Хасанов Канат Зерликович
2 Сураналиев Талгат Чыныбекович
3 Сарбагышев Талантбек Кыдыргазиевич
4 Тукунов Акжолтой Шакирбекович
5 Аджибаева Жаңыл Бейшеновна
6 Мамбеталиева Анара Хамзаевна
7 Аманбаев Искендер Эркинович
8 Орозбаев Таалайбек Айтбаевич
9 Имеров Мирбек Жаңыбаевич
10 Мамытова Назгуль Туратбековна

Copyright © 2017 Maral FM